A tegnapi napon Naderi Zsuzsanna Szakképzésért és felnőttkori tanulásért felelős államtitkár, Pálmai Gergely helyettes államtitkár, valamint a PSZ, PDSZ és MKSZSZ képviselőinek jelenlétében kezdődött meg az egyeztetés.
Örvendetes, hogy az érdekvédelmi szervezetek által összeállított, a szakképzést érintő probléma felvetésekre napokon belül reagált az államtitkárság, és a három szervezet személyesen találkozhatott az államtitkárság képviselőivel.
A rendelkezésre álló idő rövidsége miatt mélységében nem volt lehetőség arra, hogy érdemi tárgyalásokba lehetett volna merülni.
A minőségirányítási rendszer, benne az oktatók értékelési rendszere, jelentős időt vett igénybe az egyeztetésen. A MIR rendszer tekintetében nem volt teljes az egyetértés, a szakszervezetek szeretnék, ha a bürokrácia csökkenjen, a minőségirányítási feladatok anyagi és szakmai feltételei rendeződjenek, az oktatók értékelése pedig legyen objektívebb. Ezek felülvizsgálatát kértük, amiben véleményezőként részt kívánunk venni. Továbbá kértük a bérben lemaradók szintre hozását és a NOKS, illetve technikai kollégák – jelenlegi Szkt. és Szkr. terminológia szerint: további foglalkoztatottak – bérrendezését.
A szakképzésben foglalkoztatottak jövőbeni jogállásáról az államtitkárság még nem tudott nyilatkozni, a szakszervezetek kérték ennek a kérdésnek a megnyitását. Különös tekintettel az eseti helyettesítések, a munkaidőkeret, valamint a kifizetetlen túlórák problémakörére.
Felvetettük a technikum 12. évfolyamán hiányzó érettségi szünet problémáját is, a szakképzési tanév rendje véleményezésekor is jelezzük.
A technikumi iskolaszerkezet kérdésköre is élénk szakmai vitát nyitott, amelyet folytatni kívánunk.
Elsődlegesen a horizontális átjárhatóság lehetőségének biztosítása volt napirenden, az államtitkárság álláspontja szerint a jelenlegi keretek között is „merni kellene” élni a tanulók átjárhatóságának és 12. évfolyamon való esetleges kilépésének lehetőségével, a szakszervezetek e tekintetben rendszerszintű megoldásokat szeretnének.
Fontos kiemelni, hogy az államtitkár asszony részéről kérésként fogalmazódott meg, hogy a későbbiekben is ugyanezen résztvevőkkel szeretne a szakképzést érintő kérdésekben folyamatosan egyeztetni.
Mondhatni: „az első bizonytalan, ismerkedő lépések” megtörténtek; azonban az elkövetkezendő időben még rengeteg tennivaló vár a felekre.
Budapest, 2026. június 25.
Az emlékeztetőt készítették:
Dömény János, PSZ Szakképzési és felnőttképzési tagozata, elnök
Palotás János, szakértő
Gosztonyi Gábor, PSZ alelnök

