A Pedagógusok Szakszervezete (PSZ) az idei pedagógusnapon köszönetét fejezi ki az oktatásban dolgozóknak az elmúlt hónapokban, a koronavírus-járványban tanúsított nem mindennapi helytállásukért. Szakszervezetünk továbbra is harcol azért, hogy méltó fizetést kapjanak azok, akik oktatják-nevelik a jövő nemzedékét! Az alacsony fizetés okozta tanárhiánynak beláthatatlan következményei lesznek, évek óta erre figyelmeztet szakszervezetünk.
május 28.
Nem torpant meg a tankönyvfejlesztés
A digitális oktatás idején sem állt le a tankönyvfejlesztés, az elmúlt hónapokban újabb három évfolyamra készültek el a módosított tantervekhez igazított kiadványok. A megújult kötetek korszerűek, gyermekközpontúak és vállaltan hazafiasak, ráadásul tavaly óta már egyetlen diáknak sem kell fizetnie a könyvcsomagokért.
A magyar oktatás betegségeire a finn recept hozhatja el a gyógyulást
Az oktatás a jelenlegi kormány mostohagyerekei közé tartozik. Már 2010-ben lemondtak róla, mikor megszüntették az önálló oktatási tárcát és a poroszos szemléletű Hoffmann Rózsa kezébe adták az államtitkárság vezetését. Azóta a szektor vegetál. A szakmát teljesen háttérbe szorították, így nem meglepő, hogy a 2010 óta történt beavatkozások nem voltak képesek az oktatás évtizedes problémáin érdemben javítani, sőt, nagyon sok kárt okoztak.
https://merce.hu/2021/05/28/a-magyar-oktatas-betegsegeire-finn-recept-hozhatja-el-a-gyogyulast/
A katolikus egyház veszi át a budapesti állami nevelőszülői hálózatot
Május elején értesítették a budapesti TEGYESZ (Területi Gyermekvédelmi Szakszolgálat) nevelőszülőit, hogy júliustól nem az állam, hanem a katolikus egyház kötelékébe tartoznak. A minisztérium úgy döntött: átadja fővárosi nevelőszülői hálózatát a Szeged-Csanádi Egyházmegyének, illetve a fenntartásában lévő Szent Ágota Gyermekvédelmi Szolgáltatónak. A 444.hu szerint ez nagyjából 130 nevelőszülőt és csaknem 300 gyereket érint.
https://444.hu/2021/05/28/kiss-rigo-laszloek-veszik-at-a-budapesti-allami-neveloszuloi-halozatot
május 29.
Ketyeg a közoktatás bombája, a tanárhiány
Ha a tendencia folytatódik, 10-15 év múlva nem lesz, aki természettudományos tárgyakat, biológiát, földrajzot, fizikát, kémiát tanítson gyerekeinknek – mondta az Indexnek (is) Holtzer Péter, a Természettudományos Oktatásért Szabó Szabolcs Emlékére Közhasznú Alapítvány elnöke. Az alacsony kezdő fizetéseken túl a pálya népszerűtlenségéhez hozzájárul, hogy a természettudományos tárgyak óraszámának többszöri drasztikus csökkenése után a kisebb iskolákban jellemzően már nincs elég fizika-, illetve kémiaóra ahhoz, hogy az intézmény egy ilyen szakos tanárnak teljes állást biztosítson.
Csapó Benő: évek kemény munkájára lesz szükség a lemaradások pótlásához
A pedagógusokat fel kell menteni sok nélkülözhető rutinfeladat alól, hogy a lényegre koncentrálhassanak, szabadabban kereshessék a lemaradások behozásának egyéni útjait – erről is beszélt Csapó Benő neveléstudományi kutató, a Szegedi Tudományegyetem tanára a digitális oktatással töltött időszak kapcsán a Magyar Hangnak. A lemaradó diákok felzárkóztatása évtizedek óta kiemelt feladat, és a járvány még jobban felnagyította ennek jelentőségét. Így az elsők közt kell foglalkozni a nehéz helyzetű iskolák lemaradásával. Szükség lesz a technikai felszereltség kiegyenlítésére, a pedagógusok felkészítésére is.
A távoktatás hatékonyságát is megmutatja az idei kompetenciamérés
Eltérő módon készültek az iskolák az idei kompetenciamérésre, amelynek matematikai feladatsora nem okozott meglepetést – nyilatkozta a Magyar Nemzetnek Balga Attila, a Nemzeti Pedagógus Kar matematika tagozatának vezetője. Tapasztalatok szerint egy elitgimnáziumban a tanulóknak nem okoznak gondot a mérés feladatai. Egy átlagos általános iskolában, ahol a diákok különböző képességűek, sokszor a legjobbak sem jutnak el a feladatsor végére, a kistérségek iskoláiban (ahol a tanulók többsége hátrányos helyzetű) nem megy könnyen a feladatok megoldása. Az idei mérés eredményei a digitális munkarend hatékonyságára is választ fognak adni.
Csak az idén végző diákok előtt nyitották meg a szóbeli érettségi lehetőségét
Aki már korábban befejezte a középiskolát, és idén csak javítani szeretne a pontszámán vagy épp korábbi jegyén, őszig várnia kell, ha nem tudott elmenni a májusi írásbeli vizsgára. Egyelőre az sem tudható, ez hány diákot érint.
május 30.
Megfeleződött a tanárképzésre jelentkezők száma
A jelentkezők számának csökkenése leginkább a természettudományos szakokon érződik, mondta Totyik Tamás, a PSZ alelnöke az ATV híradónak. Az ok az alacsony óraszám és az alacsony bér, hiszen a versenyszférában több pénzért el lehet helyezkedni pl. kémia szakos diplomával. Az Emmi szerint nincs ellátatlan feladat.
http://www.atv.hu/belfold/20210530-pdsz-van-olyan-gyermek-akinek-soha-nem-volt-fizikaoraja/hirkereso
Nincs utánpótlás a természettudományos tárgyakat oktatóknál
Kevés a jelentkező a pályára, sokan mennek nyugdíjba, ez látszik a természettudományos tárgyakat oktatóknál is – Totyik Tamás, a PSZ alelnöke az RTL híradónak is beszélt erről.
https://rtl.hu/rtlklub/hirek/oktatas-pedegogus-kemiatanar-hiany
„Fideszes káosz és kapkodás van a szakképzésben”
Az MSZP vezérszónoka szerint ez jellemzi a szak- és felnőttképzés átalakítását.
https://hirklikk.hu/kozelet/fideszes-kaosz-es-kapkodas-van-a-szakkepzesben/382112/
május 31.
„A jelenlegi alaptanterv is megpróbál lenyomni mindent a gyerekek torkán”
Tavaly a rendkívüli helyzet miatt elmaradt az éves kompetenciamérés az iskolákban, idén azonban megtartották. Gosztonyi Gábor, a PSZ alelnöke szerint konkrét eredményeket csak év vége felé láthatunk majd, de az biztos, hogy a digitális oktatás érezteti majd hatását az eredményeken. Az ATV Start c. műsornak adott nyilatkozatában szó volt a szakképzés átalakításáról is.
A biztonságos iskolakezdéshez június végéig be kellene oltani a legtöbb gyermeket
Ha őszre készülünk, és figyelembe vesszük, hogy kell 5-6 hét, mire a védelem kialakul, június végéig a legtöbb gyereket be kellene oltani ahhoz, hogy a szeptembert teljesen felszabadultan kezdhessük – mondta Kacskovics Imre immunológus, az ELTE Természettudományi Karának dékánja az ATV Start műsorában arra a kérdésre, mennyire sürgető elkezdeni a 12-15 éves korcsoport oltását. Jöhet olyan mutáns, mint például az indiai, amely gyerekeket is nagyobb számban betegíthet meg – mondta a szakember.
Jóváhagyja a Pfizert a 12-15 évesek oltásához az Európai Bizottság – itthon az operatív törzs később dönt
Korábban az Európai Bizottság (EB) az Európai Gyógyszerügynökség (EMA) véleményére várt. Most a tagállamok dönthetik el, kiterjesztik-e az oltást erre a korosztályra is. Itthon az operatív törzs korábban azt mondta: „folyamatosan figyelemmel kísérik a WHO és EMA koronavírus-oltásokkal kapcsolatos ajánlásait. A 12-15 éves korosztály oltásáról az operatív törzs a későbbiekben fog döntést hozni.”
Mégsem ellenőrzik a tanárok privát számítógépeit
Nemcsak a munkahelyi, hanem a pedagógusok saját, otthoni számítástechnikai eszközeibe is bele szeretett volna nézni az egyik tankerület, ám az ehhez szükséges beleegyező nyilatkozatot végül visszavonták – tudta meg a Népszava a Klebelsberg Központtól. A KK ezt azzal magyarázta, hogy a digitális munkarend véget ért, így nincs szükség a tanárok privát, de a távoktatásban is használt számítógépeinek, okostelefonjainak „biztonsági céllal” történő ellenőrzésére.
https://nepszava.hu/3121370_visszakoztak-megsem-ellenorzik-a-tanarok-privat-szamitogepeit
Beszédes az iskolaelhagyási statisztika
457 köznevelési intézményben több mint 150 ezer tanuló és 12 ezer óvodás gyermek oktatását-nevelését segítette az Oktatási Hivatal egy uniós projektben. A programban kidolgozott rendszer egységes módszertannal támogatta az iskolai lemorzsolódás megelőzését. A részletekről Brassó Sándort, az Oktatási Hivatal megbízott elnökét kérdezte az InfoRádió. „Statisztikailag az a jellemző, hogy az alacsony iskolázottságú szülőkkel bíró, úgymond gyenge vagy hátrányos szociokulturális hátterű gyerekekből lesznek a lemorzsolódók legnagyobb számban, és nem véletlen, hogy az Európai Unió és a magyar kormányzat is ezekre az intézményekre fókuszált a programmal”.
https://infostart.hu/belfold/2021/05/31/szakerto-beszedes-az-iskolaelhagyasi-statisztika
„Senki sem akart visszamenni a suliba rajtam kívül”
A Motiváció Műhely szegedi tanodája az iskolákhoz hasonlóan egyik napról a másikra volt kénytelen átállni online oktatásra a koronavírus-járvány miatt. A tanoda egyik mentorával és mentoráltjával arról beszélgetett a 24.hu munkatársa, hogyan oldották meg a foglalkozásokat, melyek voltak a legfőbb nehézségek, milyen emlék marad a távoktatás.
https://24.hu/belfold/2021/05/31/motivacio-muhely-tanoda-szeged-online-oktatas-tavoktatas/
A nyelvtanárok idő előtt elveszik a gyerekek kedvét már attól is, hogy belekezdjenek a mondatba
A harmincötezer reális becslés, mondja Győr egyik legnagyobb nyelviskolájának vezetője – ennyi diploma bennragadhat, ha az Innovációs és Technológiai Minisztérium idén nem hirdet nyelvvizsga-amnesztiát, ahogy tavaly tette. A cikk a nyelvoktatással, a tanárképzéssel is foglalkozik.
https://telex.hu/belfold/2021/05/31/nyelvvizsga-amnesztia-nyelvtudas-nyelvoktatas
A Momentum a Fidesztől visszavett vagyonból emelné a tanárok bérét
Fekete-Győr András elnök azt mondta: „a jelenlegi nettó 140 ezer pedagógusi bért 250-re emelik a visszavett vagyonból.”
június 1.
Több tucat iskolában van jelen a koronavírus
A korábbinál jóval alacsonyabbak a fertőzési adatok az oktatási-nevelési intézményekben, igaz, még mindig több mint 60 iskolában van jelenleg is valamilyen járványügyi intézkedés – derült ki az Emmi Népszavának küldött tájékoztatásából. Jelenleg az óvodák 0,15 és az iskolák 0,5 százalékában egy-egy csoport vagy osztály érintett rendkívüli szünet, illetve digitális munkarend elrendelésében. „Ha az Emmi által korábban említett mintegy 13 500 iskolai feladatellátási-hellyel számolunk, az azt jelenti, hogy 65-70 iskolai helyszínt érinthet jelenleg valamilyen járványügyi intézkedés.” A lap érdeklődött az Emminél a tanárok, diákok teszteléséről is, de erre nem kapott választ.
https://nepszava.hu/3121503_tobb-tucat-iskolaban-van-jelen-a-koronavirus
Immunológus: ősszel biztosan lesz negyedik hullám
Lisziewicz Julianna az ATV Spirit FM reggeli műsorában azt mondta, a vírusok nyáron kint rosszabbul terjednek, mint egy belső térben, így ősszel, ha elkezdődik az iskola, biztosan megjelenik a koronavírus-járvány negyedik hulláma.
http://www.atv.hu/belfold/20210601-immunologus-osszel-biztosan-lesz-4-hullam/hirkereso
Ez már nem a jövő, hanem a húsbavágó jelen: nincs, aki tanítsa a gyerekeinket
Évtizedek óta látható volt, hogy a közoktatás egyik legnagyobb problémája lesz a tanárhiány. Már minden harmadik iskolában nincs elég kémia- vagy fizikatanár. A pedagógus életpályamodell alapján rendezték utoljára a béreket 2013-ban. Annak talán egyetlen hozadéka az lett volna, hogy a béreket a minimálbérhez rögzítették, így azok a mindenkori minimálbérrel párhuzamosan emelkedtek volna. Ám ezt köznevelési törvényből törölték és 2015 januárjától nem a minimálbérhez, hanem a vetítési alaphoz (amelynek összege azóta is változatlan: 101 500 forint) rögzítik a tanárok fizetését. Így mára egy kezdő pedagógus fizetése a garantált bérminimumot sem érné el, az pedig kötelező, ezért ki kellett azt egészíteni a minimumszintre.
A gyermekpszichiátrián csak most kezd kiderülni, hogyan élték meg a fiatalok a szorongást
Míg 2019 első hónapjaiban nagyon kevés fiatal került be a Vadaskert Kórházba öngyilkossági gondolat vagy kísérlet miatt, és 2020-ban sem érzékeltek jelentős változást, 2021-ben már 4-szer, 5-ször több alkalommal találkoztak ilyen esetekkel. Egy szakmai beszélgetés tapasztalatait ismerteti a portál.
Pölöskei Gáborné: előremutató a megújult szakképzési rendszer
„Az előremutató jelzőt nemcsak fenntartom, büszkén vállalom, azzal együtt, hogy valóban van még hová fejlődni. A szakképzés korszerűsítésében is mintaként szolgáló Ausztriában ötből négy diák dönt az általános iskola után a szakmatanulás mellett. Ettől még messze vagyunk, de a lassan véget érő tanévben első esztendejüket lezáró technikumok és szakképző iskolák megerősített rendszere ebbe az irányba mutat. Azon dolgozunk, hogy az élethelyzetükben és karrierterveikben meglévő különbségektől függetlenül minden fiatal előtt a lehető legszélesebbre tárjuk a lehetőségeket a szakképzésben” – írta a helyettes államtitkár a Magyar Nemzetben.
https://magyarnemzet.hu/velemeny/eloremutato-a-megujult-szakkepzesi-rendszer-9873380/
Kedvezményes hitel a szak- és felnőttképzésben
A kormány – figyelembe véve az élethosszig tartó tanulás és a felnőttképzés kiemelt fontosságát – 2020 augusztusában döntött arról, hogy 2021 tavaszától a diákhitelhez hasonló kedvezményes képzési hitellel segíti a megújult szak- és felnőttképzést. Bíznak benne, hogy az új termékek jelentősen növelik a szak- és felnőttképzések népszerűségét, így sikerül betölteni a hiányszakmákat.
60 százalékkal nőtt a nyelvvizsgázók száma tavalyhoz képest
Az online nyelvvizsgáztatás több ponton is rávilágított az oktatási rendszer hiányosságaira. Kiderült például, hogy a diákok akár tíz-tizenkét év nyelvtanulás után sem tudnak egy német karaktert leütni a billentyűzeten, míg másoknak már a vizsgához szükséges programok telepítésével is meggyűlt a bajuk. A bővülő lehetőségek ellenére tavaly harminc százalékkal csökkent a nyelvvizsgázók száma, az idei év azonban jobbnak ígérkezik – tudta meg az Index.
https://index.hu/belfold/2021/06/01/nyelvvizsga-nyelvtanulas-felveteli-koronavirus/
június 2.
Amíg nem emelik a fizetéseket, nem növelik a pálya presztízsét, lesz tanárhiány
A PSZ évek óta jelzi a problémát: elöregedőben van a szakma, sokan mennek nyugdíjba, a fiataloknak nem elég vonzó a pálya az alacsony fizetés miatt sem. Ezért is van tanárhiány, ráadásul pl. kémia szakos tanárkért a versenyszférában sokkal több pénzt kapnak a pedagógusok. Az ATV Spirit FM rádió Aktuál c. reggeli műsorának nyilatkozott a természettudományos tanárok hiányáról (is) Gosztonyi Gábor, a Pedagógusok Szakszervezetének alelnöke.
https://www.youtube.com/watch?v=oq-3j68YbUM
A PSZ sürgetné a 12-15 évesek oltását
Még a nyári vakáció előtt meg kellene szervezni a 12-15 évesek oltását a biztonságos őszi tanévkezdéshez – mondta a PSZ elnöke, Szabó Zsuzsa az RTL híradónak. Egyre több szakember sürgeti e korcsoport oltását, ráadásul több szomszédos ország már tett lépéseket. Az operatív törzs fog döntést hozni, mondta az országos tisztifőorvos.
https://rtl.hu/rtlklub/hirek/a-pedagogusok-szakszervezete-surgetne-a-12-15-eves-korosztaly-beoltasat
PSZ: a biztonságos őszi iskolakezdéshez szükséges a gyerekek oltása is
Több országban tervezik/szervezik a 12-15 évesek oltását, a mutánsok terjedése miatt Magyarországon is szükség lenne erre, hogy biztonságosan kezdődjön ősszel a tanév – mondta Totyik Tamás, a PSZ alelnöke a Klubrádió reggeli hírösszefoglalójának.
https://www.youtube.com/watch?v=Pso1drIojpM
Felnőtt az oktatás mostohagyereke
Szilágyi János szakértő cikkében a szakképzést elemezte. „Az állami irányítás szintjén a szakképzés továbbra is a maradék elv alapján működött, amelynek eredményeként az előremutató kezdeményezések és sikerek ellenére a 2005-2010 közötti időszakban a sodródás és a „szakképzési barkácsolás” volt a jellemző: ezt igazolja, hogy a kialakult és megváltozott új helyzetre nem született kormányzati szinten valós szakképzés-fejlesztési stratégia. A következő, 2010 utáni szakképzési modellbe történő átmenet előfutárának tekinthető, hogy még ugyanabban az évben a gyakorlatigényesebb szakmákban bevezették a 8. osztályra épülő úgynevezett előrehozott, leegyszerűsített, „lebutított” szakképzést.”
https://nepszava.hu/3121658_felnott-az-oktatas-mostohagyereke
A Tungsram oktat Nagykanizsán
A Nagykanizsai Szakképzési Centrum gépészeti területének szakoktatóit szeptembertől már átvette, nyáron pedig a tanműhelyt is a gyár területére telepíti át a Tungsram Nagykanizsán – közölte a gyár igazgatója. Jelenleg mintegy 40 diákot képeznek gépészeti szakirányon, de a változó szakképzési rendszer miatt hamarosan 70-80-ra emelkedhet a létszámuk, a felnőttképzéssel együtt meghaladhatja a százat.
https://www.jarmuipar.hu/2021/06/tungsram-oktat-nagykanizsan/
Trianon-kislexikont kap minden magyar iskola
A Magyar Nyelv és Kultúra Nemzetközi Társasága a trianoni békediktátum megkötésének 100. évfordulóján Molnár Zsolt Trianon-kislexikonjának kiadásával járult hozzá a nemzeti összetartozás évéhez. A nagy érdeklődésre való tekintettel készült el a bővített, illusztrációkkal gazdagított kiadás – közölte a társaság.
https://vasarnap.hu/2021/06/02/trianon-kislexikont-kap-minden-hataron-inneni-es-tuli-magyar-iskola/
Pedofilellenes törvénycsomag
Elkezdődött a pedofilellenes törvénycsomag vitája a parlamentben. Kocsis Máté, a Fidesz frakcióvezetője és a törvénymódosítási javaslatcsomag beterjesztője úgy fogalmazott: a gyermekek védelmében „elmentek a falig” a pedofil bűnelkövetők elleni szankciókkal.
A katolikus egyház zéró toleranciát hirdetett a gyermekbántalmazásoknál
A Magyar Katolikus Püspöki Konferencia (MKPK) elítéli a gyermekbántalmazás minden formáját, zéró toleranciát hirdet. Ugyanakkor a testület arra is figyelmeztet, hogy nem szolgálják a társadalom érdekeit az egyházi hivatás és a bántalmazásra való “hajlam” közötti összefüggést sugalmazó megnyilatkozások. Az MKPK közleménye szerint a gyermekek bántalmazása, az ellenük elkövetett visszaélés súlyos bűn és bűncselekmény, történjék iskolákban, sportklubokban, táborokban vagy családon belül, világi vagy egyházi intézményben.
https://hvg.hu/elet/20210602_katolikus_egyhaz_gyermekbantalmazas
június 3.
Nem titkolhatnák a pedagógusok sem, hogy kaptak-e oltást
Egy olyan jogszabályon dolgozik a kormány, amellyel kötelezhetik a pedagógusokat és az egészségügyi dolgozókat, hogy közöljék, be vannak-e oltva koronavírus ellen, ha ezt a diákok, szülők vagy a betegek kérik – derült ki a Kormányinfón. Gosztonyi Gábor, a PSZ alelnöke a Népszavának azt mondta: amíg az oltás nem kötelező, senkin nem lehet számon kérni, be van-e oltva vagy sem. A PSZ azt is diszkriminatívnak tartja, hogy kiemelnének egy-egy foglalkoztatotti csoportot. Ha valóban lesz ilyen rendelkezés, az operatív törzstől azt is követelni lehet majd, hogy nyilvános adatbázisukban visszamenőlegesen tüntessék fel a koronavírusban elhunytak foglalkozását, így kiderülhet az is, mennyi tanár esett áldozatául a járványnak, miután a pedagógusokat az utolsók közé sorolták az oltási tervben.
https://nepszava.hu/3121884_nem-titkolhatnak-hogy-kaptak-e-oltast
Radó Péter: „a közoktatás brutális minőséghanyatlásához vezet a pedagógushiány”
Az oktatáskutató szerint 15 éve tudni lehet, hogy tanárhiány lesz Magyarországon. Szerinte a kormány politikai szövetségese az egyház, az egyházakat szeretné a magyar társadalomba minél jobban bebetonozni, ennek legjobb módja, ha az intézmények tömegét adja át nekik. Millei Ilona interjúja.
Rendben zajlott az érettségi, kevesen rekedtek karanténban
Több mint 110 ezer érettségiző részvételével rendben lezárultak az írásbeli vizsgák, megkezdődtek a szóbelik. Az Emmi adatai szerint elenyésző azok száma, akik betegség vagy karantén miatt nem mentek el az írásbelire, nekik lehetőségük volt szóbeli vizsgát tenni. Országosan összesen 359 tanuló kívánt élni a lehetőséggel, 257 fő középszinten és 102 fő emelt szinten. „Ebben a számban ráadásul nemcsak a koronavírus miatt megbetegedettek vagy a járványhelyzet miatt karanténba kerültek, hanem más, igazoltan megbetegedett vagy egyéb, előre nem látott és önhibájukon kívüli ok miatt az írásbelit kihagyni kényszerült vizsgázók is szerepelnek” – tette hozzá az Emmi.
A diákok többsége képtelen középfokú nyelvvizsgát tenni, reformra szorul a tanárképzés
Egy diáknak kb. ezer nyelvórája van az érettségiig, többségük mégis képtelen középfokú nyelvvizsgát tenni. Alapjaiban kellene átalakítani a nyelvoktatást és a tanárképzésből kellene kiindulni – mondta a Nyelviskolák Szakmai Egyesületének alelnöke. Úgy véli, nem jó üzenet, hogy nyelvvizsga nélkül is át lehetett venni diplomát tavaly. Főként a pedagógusképzésre jellemző a bent ragadt diploma. További gond, hogy a nyugdíjba menő nyelvtanárokat nehéz pótolni, a jó nyelvtudással egyetemről kikerülő fiatalok máshol sokkal többet keresnek, mintha tanítanának.
ITM: a megújult szakképzési rendszer előremutató
A megújult magyar szakképzési rendszer előremutató, többen jelentkeznek szakképzésre, mint gimnáziumba – hangsúlyozta Pölöskei Gáborné, az Innovációs és Technológiai Minisztérium szakképzésért felelős helyettes államtitkára az M1 csatornán.
https://webradio.hu/hirek/gazdasag/itm-a-megujult-szakkepzesi-rendszer-eloremutato
Kirekesztés, kizsákmányolás – ezzel néztek szembe a gyerekek 2020-ban
A Hintalovon Alapítvány ötödik alkalommal készített összefoglalót az előző év legfontosabb gyermekjogi eseményeiről. A jelentés áttekintést ad a 18 évnél fiatalabbak helyzetéről, amelyet jogszabályok, statisztikai adatok, programok mentén vizsgál, figyelembe véve, mire reagált a média és a társadalom. 2020-ban három visszatérő téma körvonalazódott: a koronavírus hatásai, a kirekesztés, valamint a szexuális visszaélés és kizsákmányolás kérdése. Az általános iskolákban majdnem minden ötödik diák nem vagy csak korlátozottan fért hozzá az online oktatáshoz. A fogyatékossággal élő tanulók nyolc százaléka semmilyen távoktatásban nem részesült, további 15 százalékuk csak hetente egyszer kapott valamilyen fejlesztést.
https://index.hu/belfold/2021/06/03/gyermekjogi-jelentes-koronavirus-eroszak-megkulonboztetes/
Tízezrekhez jutott el az „Adj Egy Ötöst!″ iskolai szemléletformáló program
Lezárult a Szerencsejáték Zrt. és a Salva Vita Alapítvány „Adj Egy Ötöst!” programja, amely a fogyatékossággal élők integrációját segítette elő felsős és középiskolások körében az elmúlt években. A 2019/20-as időszakban a járvány ellenére is 115 oktatási intézményből jelentkeztek pályaművekkel a diákok. A kezdeményezés sikerét mutatja, hogy 2017-es indulása óta összesen több mint 6200 érdeklődő tanár és tanuló vett részt a programban, csaknem 300 iskola töltötte fel programtervét. A kezdeményezés több mint 28 ezer embert ért el: diákokat, pedagógusokat, szülőket, iskolai közösségeket.
A MASZSZ szerint 30 százalékkal kell emelni a minimálbért
Az Európai Bizottság szerint az európai minimálbérnek az egyes tagállamokban az átlagbér 50 százalékát kell elérnie, így a 2021-ben Magyarországon megállapított minimálbér (bruttó 167 400 forint) 30 százalékos emelésére lenne szükség – közölte a Magyar Szakszervezeti Szövetség.
június 4.
Gosztonyi Gábor: A megbecsülés jelei
„Évek óta mást sem hallunk ebben az időszakban, mint hogy a kormány mennyire megbecsüli a tanárokat. Lassan tíz éve halljuk, hogy „soha nem látott béremelést” kaptunk – mondjuk ez igaz, hisz a többségünk soha nem látta ezt a béremelést –, és hogy a pedagógusok az egyetlen munkavállalói csoport, amely a bruttó fizetését viszi haza (by Rétvári). Hogy ennek a fele sem igaz, az a hatalmat egyáltalán nem érdekli.” Idézet a cikkből, amelyet Gosztonyi Gábor (alelnök) írt a Népszavának.
https://nepszava.hu/3121915_a-megbecsules-jelei
Nyár végére derülhet ki, hogy oltják-e a 12-15 éveseket
Orbán Viktor rádióinterjújában türelmet kért. „Az egész vírushelyzetben nehéz tudományosan tisztán látni” – fogalmazott, hozzátéve, szerinte nyár végére dőlhet el Magyarországon, hogy beoltják-e majd a 12-15 éveseket.
https://index.hu/belfold/2021/06/04/orban-viktor-kossuth-radio-interju/
Újraosztott szerepek, kiszervezett gyerekek
A kormány extra támogatással segíti az egyházak térnyerését a szociális ellátásban. A nevelőszülői hálózatok már szinte teljes egészében egyházi fennhatóság alá kerültek. A fővárosi nevelőszülői hálózat fenntartóváltása – a budapesti Területi Gyermekvédelmi Szakszolgálat nevelőszülői júliustól a katolikus Szent Ágota Gyermekvédelmi Szolgáltatóhoz tartoznak – az utolsó láncszem volt a hálózatok újraosztásában. Miközben zajlik a gyermekotthonok és más szociális intézmények erőltetett ütemű fenntartóváltása is.
https://nepszava.hu/3121890_ujraosztott-szerepek-kiszervezett-gyerekek
Csak augusztus 23-ig lehet középiskolai gólyatábort szervezni
Köznevelési intézmény szervezésében nyári tábor, gólyatábor legkésőbb 2021. augusztus 23. napjáig tartható – derül ki az Emmi rendeletéből, miközben sok intézmény augusztus végén szokott gólyatábort szervezni. Június 16-29. között tarthatnak az iskolák az 1-8. osztályosoknak felzárkóztatásokat vagy felügyeletet, ha család ezt kéri. Ez időben szervezhetnek az általános iskolák napközit, szakköröket, sportfoglalkozást, egyéni és csoportos felzárkóztatást. A rendelet visszavonja a krónikus beteg pedagógusok védelméről szóló határozatot.
https://eduline.hu/kozoktatas/20210604_emmi_rendelet_golyatabor
Lehet diplomaosztót tartani
Schanda Tamás, az Innovációs és Technológiai Minisztérium miniszterhelyettese Facebook-posztjában jelentette be: megtarthatják az egyetemek a diplomaosztókat.
A válogatás nem teljes körű!