A pedagógusok a zsarnoki rendszerek első számú célpontjai – ők a demokráciáért folytatott harcban is az élre állnak

Az Oktatási Világszervezet (Education International) május 1-jei nyilatkozata

Ezen a május 1-jén az Oktatási Internacionálé szolidaritását fejezi ki a szakszervezeti tagokkal, akik világszerte a demokráciát, az emberi jogokat és a társadalmi igazságosságot védik.

A jobboldali és tekintélyelvű politikusok globális térnyerése aktív fenyegetést jelent a szakszervezeti értékekre, valamint a szakszervezetek által védett dolgozókra és kiszolgáltatott közösségekre. Arrogáns milliárdosok veszik át az irányítást a kormányzásban, a gazdaságban, az emberek életében. A demokráciát, a törvényeket és a munkavállalók jogait olyan akadályoknak tekintik, amelyeket meg kell hajlítani vagy meg kell törni.

A tanárok és az oktatást segítő dolgozók hangjaként és erejeként elítéljük a közoktatás, a tudományos szabadság és a marginalizált közösségek, köztük a migráns diákok és az LMBTI+ emberek jogai elleni folyamatos támadásokat is. Ezek a támadások aláássák az oktatáshoz való jogot és az általunk védett értékeket.

Az erőszakos konfliktusok, a kereskedelmi háborúk, a növekvő egyenlőtlenségek, a nemzetközi rend felbomlása és az éghajlati vészhelyzet közepette a szakszervezeti tagoknak kollektív erejüket kell felhasználniuk egy olyan világ építésére, amely a szolidaritásban, a békében és az emberi méltóságban gyökerezik. Nekünk, pedagógusoknak, továbbra is elszántan és reménykedve kell tanítanunk és alakítanunk a jövőt.

Mianmartól Iránig és Argentínáig, Törökországtól Fehéroroszországig és Észtországig, szerte a világban szakszervezetek és pedagógusok bátran vezetik az emberi jogokért és a demokráciáért folytatott küzdelmet. Az erőszak, a fenyegetettség és a félelem ellenére kitartanak, ellenállnak. Az Egyesült Államokban, amelyet egykor a demokrácia jelzőfényének tekintettek, az egész népeket fenyegeti egy olyan önkényuralmi rendszer, amely a polgári jogok, a közoktatás, a jogállamiság, a közszféra és a bolygó elpusztítására törekszik. Szolidaritást vállalunk amerikai tagszervezeteinkkel, akik a migránsok, köztük a kiskorúak válogatás nélküli bebörtönzésének megszüntetésére szólítanak fel, és elítéljük több ezer migráns munkavállaló önkényes fogva tartását és mindenféle eljárás nélküli kitoloncolását, ami teljes mértékben figyelmen kívül hagyja az alapvető emberi jogokat és a jogi garanciákat.

Az USA és más ellenséges kormánnyal szemben egységesen kiállunk a társadalmi igazságosság, a méltányosság, a befogadás és a minőségi közoktatás mellett. A demokrácia és a szakszervezetek szorosan kapcsolódnak egymáshoz: egyik sem virágozhat a másik nélkül. A demokráciáért folytatott harcunk része a dezinformáció és a szervezett gyűlölet elleni küzdelem, valamint a kormányzatok átláthatóságának és elszámoltathatóságának megteremtése. A demokráciáért folytatott küzdelemhez erős, demokratikus szakszervezetekre van szükség a közösségekben és a munkahelyeken, valamint kritikus gondolkodásra és aktív állampolgári nevelésre az iskolákban.

A demokrácia többről szól, mint szabad és tisztességes választásokról: a nép érdekeit kell szolgálni, nem pedig a közpénzeket kifosztó oligarchákért. Az egyenlőtlenség és az intolerancia elleni küzdelemről, valamint a társadalmi és éghajlati igazságosságért való kiállásról. Ezek olyan túlélési kérdések, amelyek egy közös globális közösséget építenek.

Az Oktatási Internacionálé is csatlakozik a Nemzetközi Szakszervezeti Szövetséghez (ITUC) és a globális szakszervezeti mozgalomban tevékenykedő testvéreinkhez egy tízpontos programmal, amelynek célja a demokrácia újjáépítése és a munkavállalók védelme:

  1. általános és igazságos adózás,
  2. vállalatok szabályozása,
  3. közoktatás minden gyermek számára,
  4. közszolgáltatások a közért, nem a profitért,
  5. egészségügy, nyugdíj és szociális védelem,
  6. megélhetést biztosító bérek a dolgozóknak,
  7. klímavédelmi intézkedések, igazságos átmenet az emberek és a bolygó számára,
  8. szabadság és egyenlőség,
  9. béke és szolidaritás a gyűlölet és a háború helyett,
  10. a migránsok munkához és élethez való jogának tiszteletben tartása.

Pedagógusként ismerjük a történelmet és tanítjuk a jövőt. Az 1880-as évekbeli első május elseje óta ez a nap világszerte alkalmat ad a munkásoknak arra, hogy összegyűljenek, hogy megünnepeljék a szakszervezeti szolidaritást és kiálljanak a haladásért. Idén május 1-jén a megfélemlítéstől nem meghátrálva, összefogva és elszántan haladunk tovább. Kitarásunk megmarad, eltökéltségünk egyre nő a demokrácia és a jogok védelme iránt, ami a befogadó, minőségi közoktatás és a szakszervezeti szolidaritás révén valósul meg.

Előző hír
Következő hír

Nincsenek termékek a kosárban.

X