A Pedagógusok Szakszervezete (PSZ) 550 napja kezdeményezte az alapvető jogok biztosánál valamennyi Magyarországon működő egységes gyógypedagógiai módszertani intézmény (EGYMI) működésének átfogó vizsgálatát.
2023. október 11. óta a szakszervezet levélben kétszer is megkereste az ombudsmant, amelyre az AJBH mindkétszer azt válaszolta, az ügyben a vizsgálat folyamatban van.
550 napja nincs tájékoztatás, nincs vizsgálati eredmény!
Az intézményekben óriási a szakemberhiány, kevés a gyógypedagógus, a gyógypedagógiai asszisztens, a gyógytornász, az egészségügyi dolgozó/ápoló, 1000 gyerekre 1 pszichológus jut. Megoldatlan a kollégiumokban az éjszakai ellátás. Alulfizetettek, túlterheltek a munkavállalók. Hiányoznak a gyerekek ellátásához szükséges eszközök, felszerelések. Sok helyen kevés és lerobbant állapotú az illemhely. Hiányos műszaki ellátottságúak, elhanyagoltak a tantermek.
A gyerekek alapvető jogainak védelmét az Alaptörvény is deklarálja. A kormány erre hivatkozva még a gyülekezési jogot is csorbítja, de mindez nem fontos számára akkor, amikor a gyógypedagógiai módszertani intézmények törvényes működéséhez szükséges feltételeket kellene biztosítania.
• Hogyan fordulhat elő, hogy gyógypedagógiai intézmények nincsenek akadálymentesítve?
• Hogyan fordulhat elő, hogy a gyógypedagógiai ellátást igénylő, főként mozgáskorlátozott tanulókat olyan épületben tanítanak, ahol nincs WC?
• Hogyan fordulhat elő, hogy mozgáskorlátozottakat is nevelő-oktató EGYMI-ben 6 csoportra csak 3 gyógypedagógiai asszisztens jut?
• Hogyan fordulhat elő, hogy gyógypedagógiai ellátást igénylő gyerekeket megfelelő végzettség nélkül tanítanak?
• Hogyan fordulhat elő, hogy a gyógypedagógiai intézményekbe nem jutnak el ingyenesen/kedvezményesen az ellátásra szoruló tanulók?
• Hogyan fordulhat elő, hogy a gyógypedagógiai ellátásra szoruló gyerekek/tanulók nem jutnak hozzá a szakértői véleményben előírt számú és minőségű fejlesztésekhez, habilitációs foglalkozásokhoz
A Pedagógusok Szakszervezete nyomatékkal felhívja az ombudsman és a döntéshozók figyelmét a gyerekek megfelelő testi, szellemi és erkölcsi fejlődéshez való jogára.
Felszólítja a kormányt, hogy tegyen lépéseket a sajátos nevelési igényű gyermekek számára nap mint nap nélkülözhetetlen segítséget nyújtó intézmények és dolgozóik körülményeinek javítására.
A gyerekek és az ott dolgozó szakemberek mindennapjairól és jövőjéről van szó!
Az Állami Számvevőszék a gyermekvédelmi intézményeket átvilágította, nekik volt bátorságuk ehhez. Vajon az Alapvető Jogok Biztosának Hivatala elég bátor egy alapos vizsgálat lefolytatásához?
A Pedagógusok Szakszervezete követeli Kozma Ákos ombudsmantól a vizsgálat mielőbbi lezárását és a felelősök megnevezését, a kormánytól a feltárt problémák megoldását!
2025. április 15.
Pedagógusok Szakszervezete