A PSZ XLII. Kongresszusának zárónyilatkozata
A Pedagógusok Szakszervezete XLII. Kongresszusa továbbra is aggódik a pedagóguskollégák és a közoktatás jövőjéért, és tiltakozik a civil szervezetek létét veszélyeztető jogszabály, A közélet átláthatóságáról címet viselő törvényjavaslat elfogadása ellen!
Éveken át tiltakoztunk, demonstráltunk, tüntettünk, sztrájkoltunk – nem teljesen eredménytelenül. Most sem maradhatunk csendben! A béremelés minden gondot nem oldott meg, sőt előidézett számos anomáliát, emellett sok más nagyon fontos területet érintő probléma továbbra is terheli a munkavállalókat, és ez hatással van minden diákra.
- Elfogadhatatlannak tartjuk, hogy a pedagógusok munkáját segítő kollégák bérét nem emeli a kormány. Mérhetetlenül cinikus, hogy a garantált bérminimum emelkedését tekinti a kormány béremelésnek, kipipálva ezzel ezt a gondot. A nevelést és oktatást közvetlenül segítők (NOKS) csak a garantált bérminimum + 10 százalék bért kapják, a munkaterhelésük óriási, pedig a munkájuk nélkülözhetetlen az intézményekben. A feladatok elvégzéséhez sok esetben nincs kellő létszámú megfelelő végzettséggel rendelkező szakember, így nem minden rászoruló kapja meg a szükséges ellátást. Felhívjuk a döntéshozók figyelmét, ha a helyzet nem változik nem lesznek új kollégák, sőt a jelenlegi munkavállalók is elhagyják az óvodákat, az iskolákat, a gyógypedagógiai és gyermekvédelmi intézményeket!
- A PSZ az egységes gyógypedagógiai módszertani intézményekben dolgozók és az ott ellátott gyerekek érdekében már októberében kérte az alapvető jogok biztosától az intézmények működésének átfogó vizsgálatát, máig nem érkezett válasz. Követeljük a problémák mielőbbi feltárását, az orvoslásukra kidolgozott intézkedési tervet és a megoldást!
- Aggódva figyeljük az önkormányzatok kivéreztetését, amelynek egyenes következménye lesz az óvodák központosítása, államosítása.
- Felszólítjuk a kormányt, hogy gondolja újra a 6 éves kortól kötelező iskoláztatást, mert nagyon magas az első évet ismétlő tanulók aránya!
- Követeljük a szakképzési törvény módosítását, a régóta ígért versenyszférának megfelelő bérezés megvalósítását, a havi 16 órás ingyenes helyettesítés eltörlését, a heti kötelező óraszám csökkentését, a köznevelésben dolgozó kollégáikkal azonos jogosultságokat! Az illetékes miniszter szakképzési nagyhatalomról beszél miközben rosszul fizetettek és túlterheltek az oktatók, az egyéni béralku csak néhány helyen valósul meg.
- Nem értünk egyet a kormánynak a szakképzést preferáló törekvéseivel, mivel a statisztikák szerint az érettségizetteknél jóval alacsonyabb a munkanélküliségi ráta, mint a szakmát tanulók körében. A kormánynak előtérbe kell helyezni a magas hozzáadott értékeket képviselő munkahelyek megteremtését, amelyhez jól képzett munkaerőre van szükség, hogy a külföldi tőke számára ne az olcsó munkaerő miatt legyen vonzó a magyarországi befektetés. A diákok nem kapják meg a megfelelő képzést, ezért a PSZ követeli, hogy teremtsenek olyan feltételeket a szakképzésben, hogy a kompetenciamérésben résztvevők 60 százaléka ne 40 százalék alatt teljesítsen, mert ők lesznek azok, akiknek a munkáját 10 éven belül átveszi a robotika.
- Elég volt abból, hogy a kormány a saját gyermek- és társadalomellenes ideológiáját igyekszik kiterjeszteni az oktatás egészére! Elég volt az oktatást egyre inkább eluraló militáns szellemből! Ebben a helyzetben a Nemzeti alaptanterv korrekciója még inkább fontos. A PSZ már 2020-ban sok kritikát megfogalmazott, de ma még inkább avíttnak számít a lexikális tudásra hangsúlyt helyező tartalmi szabályozó. Most már a mesterséges intelligencia kihívásait sem lehet figyelmen kívül hagyni. Követeljük, hogy a törvényben rögzítetteknek megfelelően az oktatási kormányzat vizsgálja felül a Nemzeti alaptantervet, és a szakma, a szakmai szervezetek és a szakszervezetek bevonásával alkosson olyan szabályozót, amely minden diák számára lehetővé teszi a boldoguláshoz vezető tudás elsajátítását.
- A Pedagógusok Szakszervezete a jelen kihívásaira reflektáló, az alfa generáció igényeit figyelembe vevő közoktatás megvalósításáért küzd! A PSZ szerint ezt jelenti az Alaptörvényben is szereplő passzus, miszerint a gyerekeknek joga van a megfelelő testi, szellemi és erkölcsi fejlődéshez. A kormány erre hivatkozik, amikor a gyülekezési jogot korlátozza, de nem fontos számára akkor, amikor a közoktatás javításáért kellene tennie. A társadalom minden tagjának érdeke egy jól működő, modern közoktatás, ennek alapja az elégedett pedagógus!
A Pedagógusok Szakszervezete az oktatásban-nevelésben dolgozók érdekérvényesítését látja el. Ezért sem hagyhatjuk, hogy a civilek hangját a készülő új törvényben foglaltak alapján elhallgattassák, hogy a demokratikus közéletben való részvételt akadályozzák, hogy az állampolgárok védelmében fellépő szervezeteket ellehetetlenítsék!
Budapest, 2025. május 24.
Pedagógusok Szakszervezete XLII. Kongresszusa