Fekete esernyőkkel, talpig feketében tiltakozott a kormány elhibázott oktatáspolitikája ellen a Pedagógusok Szakszervezete (PSZ), sőt, a tanévnyitón kiáltványt is megfogalmazott a hazai és a nemzetközi közvélemény számára. Továbbra is hirdetjük: emelt fővel nem kell félni a hatalomtól!
augusztus 26.
Jelenléti oktatással kezdődik a tanév
Hány fokra kell fűteni az iskolák termeit, mi lesz az önkormányzati intézményekkel, pl. az óvodákkal? – tette fel a kérdést Totyik Tamás, a PSZ alelnöke az ATV híradónak, miután az államtitkár azt nyilatkozta, hogy a drága energia miatt nem lesz távoktatás.
https://www.atv.hu/videok/20220826/a-magas-gazar-ellenere-jelenleti-oktatassal-kezdodik-a-tanev
Óriási hiány van fejlesztő és gyógypedagógusokból
Már majdnem százezer a sajátos nevelési igényű és a beilleszkedési, tanulási, magatartási zavarokkal küzdő gyerekek száma – hangsúlyozta Totyik Tamás, a PSZ alelnöke. Ráadásul legalább heti két-három órás foglalkozásra lenne szükségük. A PSZ számításai azt mutatják, hogy egy gyógypedagógus legfeljebb 24 ilyen tanulóval tud foglalkozni. Ez nagyjából heti 48 órás feladatot jelent, amit nagyon nehéz teljesíteni.
Két iskola kis bezár Somogy megyében
A kisbárapáti és a kálmáncsai intézmény sem nyit ki szeptember elsején, mindkét helyen megszűnt az oktatás. A kis létszámú iskolák diákjai a szomszédos településeken folytatják tanulmányaikat. A sonline.hu kereste a siófoki Tankerületi Központot. Telefonon azt közölték: nem zárták be az intézményt, csupán szüneteltetik az oktatást a következő tanévben. Kisbárapáti polgármestere elmondta, a pedagógushiányra és a kevés diákra hivatkozva döntött úgy a tankerület, hogy szünetelteti az oktatást a faluban.
augusztus 27.
Budai kerületekben is hiányoznak óvónők, tanítók, tanárok
A meglévő pedagógushiányt még súlyosabbá teszi a gyógypedagógusok hiánya, miközben nőtt a fejlesztést igénylő gyermekek száma – mondta Totyik Tamás, a PSZ alelnöke a balmazújvárosi Daru TV-nek. Szerinte nem lesz azonnal online oktatás a rezsiköltségek emelkedése miatt, bár a szülők aggódnak, és igaz, hogy a tanév rendjében is szerepel az online oktatás.
https://www.youtube.com/watch?v=dltQjr2o750
Maruzsa Zoltán: cél, hogy zavartalan legyen az oktatás
A kormány mindent megtesz azért, hogy hagyományos órarendben, a szokott módon felfűtött iskolákban, zavartalanul folyjon az oktatás az új tanévben – mondta a Belügyminisztérium köznevelési államtitkára az országos református tanévnyitón, Hódmezővásárhelyen. Szerinte erősíteni kell a református pedagógusképzést, az állami iskolákban is vonzóvá kell tenni a hitoktatást.
„Meg kell mutatnunk, hogy ennek a hivatásnak van még méltósága, és nem hagyjuk szó nélkül, ami az oktatásban történik”
A polgári engedetlenségi akció folytatásához már csatlakozott a budapesti Kölcsey Ferenc Gimnázium, miután a budaörsi Illyés Gyula Gimnázium tanárai nyár elején jelezték ezt a szándékukat, de tudunk más iskolákról is – mondta Törley Katalin, a Tanítanék Mozgalom képviselője. „Abban bízom, hogy 5-én, hétfőn egy nagyszabású akció lesz, ami aztán hólabdaszerűen gördülhet tovább, egyre nagyobbá nőve, akár az őszi érettségi időszaka közben”.
https://nepszava.hu/3167408_oktatas-tanarhiany-pedagogussztrajk-torley-katalin-pinter-sandor
A szülői szervezeteknek szembe kell nézniük a valós problémákkal
Neubauer István (Szülői Oldal) úgy látja, országos szinten biztos nem lehet összefogásra számítani a szülők és a pedagógusok között. A megoldást ő a helyi segítségben látja.
augusztus 28.
10 év múlva a munkaerőpiac is érzi majd, milyen helyzetben van ma az oktatás
Tíz év múlva megjelennek a jelenleg alsós gyerekek, vagyis az alfa generáció első képviselői a munkaerőpiacon, ők lesznek a legnagyobb vesztesei a fokozatosan a gyermekmegőrzés szintjére süllyedő hazai közoktatásnak, amely komplex átalakítás nélkül már sokszor a jelenlegi munkáltatói igények kielégítésére sem képes – mondta a Portfóliónak Totyik Tamás. A Pedagógusok Szakszervezetének (PSZ) alelnöke szerint, ha a sztrájkbizottság most azonnal megegyezne a béremelésről a kormánnyal, akkor is megmarad a pedagógushiány, de egyéb problémák is vannak.
A magyar társadalom veszített a Fidesz oktatáspolitikájával
A közoktatásban 2010 óta nő az esélyegyenlőtlenség, a szelekció az iskolában, 2009 óta romlanak a PISA-eredmények. A 2008-2009-es évek végén a 16 évesek 100 százaléka járt iskolába, ma csak 90 százalékuk. Mindenhol a romlás jelei láthatók – nyilatkozta a Hírklikknek Nahalka István oktatáskutató. A Fidesz 12 éve alatt meghozott intézkedések nem szolgálták a közoktatás fejlődését.
augusztus 29.
Csak ősszel születhet döntés az uniós pénzekről, kérdés, mi lesz az ára?
Ha meglesz a döntés az uniós pénzekről, a magyar kormánynak is jócskán hozzá kell még tennie az önrészt – mondta Totyik Tamás, a PSZ alelnöke az ATV Egyenes Beszéd c. műsorának. Azt kérdezte: mi lesz a béremelés ára? Pl. kiszervezhetik az összes pedagógust a közalkalmazotti törvény hatálya alól stb. Szerinte nem lesz elég nyugdíjas pedagógus, aki vállalja főállásban a munkát, bár a szakszervezetek is kérték, hogy lehessen őket visszafoglalkoztatni.
https://www.atv.hu/videok/20220829/elkerulheto-a-tanarsztrajk
Nem tolonganak a nyugdíjas pedagógusok, hogy visszamenjenek tanítani
Területenként változó az érdeklődés, van, ahol a nyugdíjas kollégákkal valamelyest enyhíteni lehet a pedagógushiányt – nyilatkozta a Népszavának a Pedagógusok Szakszervezetének (PSZ) alelnöke, Gosztonyi Gábor. A PSZ megyei vezetőitől érkezett visszajelzések alapján úgy látják, a nyugdíjas pedagógusok visszafoglalkoztatásával legfeljebb azokat lehet pótolni, akik az utóbbi hónapokban mondtak le közalkalmazotti jogviszonyukról, a mintegy 16 ezres pedagógushiányon ez az intézkedés nem segít.
https://nepszava.hu/3167533_oktatas-tanarhiany-magyarorszag-nyugdijas-pedagogusok-vissza
Gosztonyi Gábor, a PSZ alelnöke az RTL híradónak is nyilatkozott e témáról:
Egyszer majd lesz béremelés annak, aki kivárja
Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter (a Tranzit fesztiválon) egyebek mellett beszélt a pedagógusok régóta várt béremeléséről, amelyet korábban ő is a jelenlegi kormányzati ciklus egyik legfontosabb feladatának nevezett. 2028-ra a diplomások átlagbérének 80 százalékára emelkedne a pedagógusok átlagkeresete, ez 800 ezer forintos bruttó bért jelentene a diplomások egymillió forintos fizetése mellett. A béremeléshez persze kell a megegyezés az Európai Bizottsággal.
Nagyon rövid határidővel kéri a minisztérium az egyetemektől az új felvételiről szóló döntéseket
A felsőoktatási felvételik 2024-re történő átalakításának részleteiről kaptak levelet az egyetemek rektorai a Kulturális és Innovációs Minisztérium államtitkárságától. A levél összefoglalja azokat a területeket, amelyekben a felsőoktatási intézményeknek dönteniük kell a felvételi eljárásról. Megszűnhet az emelt szintű érettségi követelménye.
augusztus 30.
A kormány nem ígéri, hogy lesz béremelés akkor is, ha nem születne megegyezés az Európai Bizottsággal
A pedagógusok béremelését továbbra sem hajlandó az állami költségvetésből fedezni a kormány – ez is kiderült a sztrájkbizottsági egyeztetésen. A tárgyalást követő bejelentkezésben, amelyet a Facebookon közvetítettünk, Gosztonyi Gábor, a PSZ alelnöke egyértelművé tette: a PSZ és a PDSZ vezetői augusztus 31-én egyeztetnek a további akciókról.
https://www.facebook.com/pedagogusok.szakszervezete
Kudarcba fulladtak a szakszervezetek és a kormány közötti tárgyalások
Eredménytelenül zárult a sztrájkbizottság és a kormány legutóbbi tárgyalási fordulója. Maruzsa Zoltán államtitkár azt közölte: továbbra sincs kormányzati döntés arról, hogy költségvetési forrásból adjanak azonnali, jelentős béremelést a pedagógusoknak. A kabinet az Európai Bizottságra vár – az ígéretek szerint mintegy 400 milliárd forintnyi uniós forrásból oldanák meg a bérrendezést 2028-ig elnyújtva, évenként 14 százalékos emeléssel –, de az erről szóló kormányzati beadványra még nem érkezett visszajelzés az uniótól. A szakszervezetek arra is garanciát kértek, hogy a kormány biztosítsa az iskolák működésének anyagi fedezetét a növekvő infláció és közüzemi díjak mellett is. Gosztonyi Gábor, a Pedagógusok Szakszervezetének (PSZ) alelnöke elmondta: az államtitkár azt ígérte, ezt biztosítani fogják, és ha pl. egy uszoda, tornaterem önkormányzati fenntartásban működik, a fenntartókat is segíteni fogják.
Az államtitkár kérte a szakszervezeteket, ne támogassák a polgári engedetlenséget
Maruzsa Zoltán köznevelési államtitkár 2022. augusztus 30-án fogadta a Pedagógusok Szakszervezete és a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete képviselőit. A megbeszélésen tájékoztatta a szakszervezetek delegáltjait, hogy az augusztus 10-i tárgyalás óta a kormány nem kapott választ az Európai Bizottságtól, így a tárgyalás elhalasztására tett javaslatot. Átadta ugyanakkor írásban is rögzített álláspontját a polgári engedetlenségről, melyben leszögezte: a polgári engedetlenség a hatályos jogban nem ismert tiltakozási eszköz. Az azt szervező pedagógusok így arra „tanítják” diákjaikat, hogy mérlegeljék, milyen iskolai előírásokat kell betartaniuk és milyeneket nem. Az államtitkár arra kérte a szakszervezeti vezetőket, hogy a jogszabályellenes magatartást, a tanulók erkölcsi értékrendjét negatívan befolyásoló, törvénytelen kezdeményezést ne támogassák. (A kormány honlapjára 14.55-kor került ki a nyilatkozat múlt időben, miközben a tárgyalás kitűzött időpontja 16 óra volt!)
A PSZ régóta jelezte a problémákat: az alacsony béreket, a pedagógushiányt
A Pedagógusok Szakszervezetének elnöke, Szabó Zsuzsa arról is beszélt az RTL Reggeli c. műsorának, hogy a kormány 2028-ig tervezi uniós pénzből a pedagógusok bérének emelését, így elérnék a diplomások átlagbérének 80 százalékát. Kérdés, hogy ez mire lesz elég, és addig vajon mi történik. A pedagógusok, szaktanárok, a tanítók hiányának a diákok látják a kárát, a minőségi oktatást nem a gyermekmegőrzés jelenti.
https://rtl.hu/reggeli/2022/08/30/oktatas-pedagogus-nincs-eleg-tanar
Ki fog 2028-ig tanítani?
Ki fognak nyitni az iskolák, de nagyon komoly szakemberhiány lesz – erről beszélt a Magyar Hangnak Totyik Tamás, a PSZ alelnöke. Bár az alaptörvény rögzíti, hogy mindenkinek joga van a megfelelő színvonalú oktatáshoz, szerinte ezt az oktatás nem tudja biztosítani a gyerekeknek. Rendkívül elkeseredett hangulatban vannak a pedagógusok, és ami igazán aggasztó, hogy mély apátia van. Azzal kapcsolatban, hogy a kormány az uniós pénzekből 2028-ig zárkóztatná fel a pedagógusbéreket a diplomás átlagbérek 80 százalékára, úgy fogalmazott, „az ég szerelmére, addig ki fog tanítani?”.
https://hang.hu/magyar-hang-plusz/az-eg-szerelmere-addig-ki-fog-tanitani-145055
Komoly üzenete van, hogy a diákok állnak ki a tanárok mellett
A tanévkezdés gondjairól beszélt Totyik Tamás, a PSZ alelnöke a Spirit FM Rádió Beszóló c. műsorának. Jelezte: az alacsony bérek miatt a fiatalok messze elkerülik a pályát, közben sokan mennek nyugdíjba, nincs utánpótlás. Ha most megdupláznák a fizetéseket, akkor is néhány év kellene, amíg lenne utánpótlás. Szó volt a szeptember 2-i diáktüntetésről is, amelyet a PSZ is támogat, hiszen a diákok éppen tanáraik mellett állnak ki. Ennek nagyon komoly üzenete van, hangsúlyozta az alelnök.
https://www.youtube.com/watch?v=fBUW7B8r2t0
Nincsenek meg a zavartalan iskolakezdés feltételei
Ha meglennének, nem kellett volna iskoláknak „ideiglenesen felfüggeszteni a működését”, bezárni azokat (mint két somogyi településen) – mondta Totyik Tamás, a PSZ alelnöke a Hírklikknek. A szakszervezetnek a pedagógushiányon túl a mérésekkel kapcsolatban is vannak aggályai. A mérés idejét az egyes intézményekre lebontva már a tanév rendjében meg kellett volna határozni.
Egy iskolában szombati tanításra készülnek, amíg nincs fűtés
A tervek szerint él a törvény adta lehetőségével a Győrszentiváni Szent Benedek Általános Iskola, amely az őszi szünetig terjedő időszakban bevezeti a szombati oktatást. Ezáltal meghosszabbodik a téli szünet, amely jelentősen hozzájárul az oktatási intézmény energiaköltségeinek csökkentéséhez.
Kényszerhelyzetbe kerültek az egyházi és alapítványi iskolák az energiaárak miatt
Az őszi félévben szombatonként is lesz tanítás egy egyházi fenntartású győri általános iskolában. A Pedagógusok Szakszervezete szerint ki kell fizetnie a munkáltatónak a pihenőnapon elrendelt munkát – erről beszélt Gosztonyi Gábor, a PSZ alelnöke a Magyar Hangnak. Az egyházi fenntartó viszont azt a megoldást választaná, hogy a meghosszabbított téli szünet szabadnapjaival váltja ki ezeket a munkanapokat. A főapátság szerint a szülők is támogatóan álltak ehhez a megoldáshoz, a tantestület is beleegyezett. A PSZ alelnöke azt is mondta: a szakszervezet nem szeretné, ha az egyházi iskola példáját mások is követnék.
Nem bíznak a fiatalok a kormányban
A magyar fiatalok relatív többsége nem bízik az Orbán-kormányban – derült ki a Lábjegyzeten is túl – Magyar Ifjúságkutatás 2020 című tanulmánykötetből. A kormánytól független kutatók csak idén kaphatták meg a részletesebb adatokat, így derült fény a következőkre is: a fiatalok 32 százaléka inkább nem, 17 százalékuk egyáltalán nem bízik a kormányban, 35 százalékuk válaszolta azt, hogy inkább igen, 10 százalékuk pedig teljesen megbízik a kabinetben, további 5 százalék nem tudott egyértelmű igennel vagy nemmel felelni.
https://nepszava.hu/3167664_orban-kormany-oktatas-kutatas
Kétféle juttatást kaphatnak egyszerre az idős pedagógusok
Megéri ebben a tanévben nyugdíjas pedagógusként visszamenni dolgozni, egy átmeneti szabály szerint ugyanis az érintettek most egyszerre vehetik fel a nyugdíjukat és a fizetésüket is, míg korábban választaniuk kellett a két juttatás közül. Szakértőnk szerint ráadásul a munkáltatóknak is kedvező ez a megoldás, mert a nyugdíjasok bérét kevesebb közteher sújtja.
https://www.magyarhirlap.hu/belfold/20220830-tanarhiany-nyugdijasokkal-erositenek-az-iskolak
FDSZ: Válságos a közoktatás helyzete!
Az államosítás, a pedagógus életpályamodell bevezetése a bérek teljes elértéktelenedésével és a pedagógus pálya presztízsének megsemmisítésével nem megoldották, hanem kiélezték és elmélyítették a problémákat. Mindezt tetézte az önálló oktatási minisztérium hiánya, az inkompetens oktatáspolitika, a folyamatos ötletelés, kapkodás és a kiszámítható, betartható stratégiák teljes hiánya. Az FDSZ követeli, hogy a kormány azonnal kezdje meg oktatáspolitikája radikális fordulatát, amelynek első lépése egy saját hatáskörben végrehajtott, tartósan versenyképes béreket eredményező béremelés.
augusztus 31.
Elkezdődik a tanév, de ki tudja, hol a tűréshatár
Szabó Zsuzsa, a PSZ elnöke azt mondta: „elkezdődik a tanév, az biztos, de hogy meddig bírjuk, azt nem tudjuk”; október-novemberre prognosztizálja, hogy elfogy a muníció mentális, fizikai és anyagi értelemben is. Hisz abban, hogy a pedagógusok hivatástudata óriási és ezzel csúnyán vissza is él a kormány, de lesz olyan pillanat, amikor azt mondják, hogy elég volt. Komjáthy Anna, a PDSZ választmányi elnöke hozzátette: nagyon lázonganak a tanárok és el fognak menni a polgári engedetlenség irányába. A Klubrádió Szolidaritás c. műsorának nyilatkoztak.
A kormányt semmit nem akar változtatni az oktatás nyomorán
Ha megszületne a megegyezés az unióval, a magyar kormánynak még négyszeres összeget kellene fizetnie, hogy 2028-ig felzárkóztassa a pedagógusok bérét a diplomások átlagkeresetének 80 százalékára – mondta Totyik Tamás, a PSZ alelnöke a Heti TV Pirkadat c. műsorának. Tehát saját költségvetési pénzből finanszírozhatná a béremelést előre is, de nem teszi. Van olyan követelés, amely nem kerülne egy fillérbe sem, de a kormány nem hajlandó semmit teljesíteni.
https://heti.tv/2022/08/31/pirkadat-m-kende-peterrel-totyik-tamas/
Polgári engedetlenség, sztrájk, ez a téma a sajtóban
A kormány továbbra is az uniós megállapodáshoz köti a béremelést. Az államtitkár arról sem akart nyilatkozni, hogy van-e a kormánynak B-terve béremelésre, ha nem lesz uniós megállapodás – Gosztonyi Gábor, a PSZ alelnöke ezt mondta az RTL híradónak.
https://rtl.hu/hirado/2022/08/31/tanarok-oktatas-beremeles-sztrajk
Nem, vagy csak elvétve akarnak visszamenni tanítani a nyugdíjas pedagógusok
Csak nagyon kevesen élnek a lehetőséggel, hogy szeptembertől a nyugdíjuk mellett havi keresetük is lehet, ha újra munkába állnak. A PSZ alelnöke, Gosztonyi Gábor szerint ezzel nem tudja a kormány pótolni a 16 ezer hiányzó tanárt. A Szeged TV híradójának nyilatkozott.
https://tv.szeged.hu/cikk/szegedi-hirado-2022-augusztus-31-en
Állami iskolában nincs szó hatnapos tanítási hétről
A Belügyminisztérium közölte: az egyházi fenntartású oktatási, nevelési intézmények fenntartói körébe tartozó kérdésekről nem alkotnak véleményt, állami fenntartású oktatási, nevelési intézményekben ilyen döntésről pedig nincs ismeretük. A köznevelési törvény szerint „alapos indokkal, a fenntartó egyetértésével a tanítási hetek – a szombat igénybevételével – hat tanítási nappal is megszervezhetők abban az esetben, ha a tanulók részére legalább harminchat óra megszakítás nélküli heti pihenőidő és az elmaradt heti pihenőnapok igénybevétele – egy vagy több összefüggő tanítási szünetként – a tanítási félév során biztosítható” – közölte a minisztérium.
https://eduline.hu/kozoktatas/20220831_hatnapos_iskola_Belugyminiszterium
39 hallgató kezdi el az új tanári szakot
Idén ősszel indul először, és rögtön hét egyetem is meghirdette a Z-szakként emlegetett természettudomány-környezettan tanári képzést. Komoly reklámkampánnyal harangozták be az egyetemek az új képzést, de hiába, a siralmas, 210 ezer forint körüli kezdő bér még mindig komoly visszatartó erő. Az ötéves tanári szakot az egész országban összesen tizenhárom hallgató kezdi majd el, az ennél rövidebb mesterképzést 26-an. A statisztikát az Eduline ismertette.
https://eduline.hu/felsooktatas/20220831_Zszak_2022ben_pedagoguskepzes
Az utolsó pillanatban is keresnek diákokat osztályok fennmaradásához
Két hetedik osztályos diákon múlik az évfolyam osztályainak jövője a Budapest I. Kerületi Batthyány Lajos Általános Iskolában. Egy nappal a tanévkezdés előtt derült ki, hogy többen is távoznak, így pedig nem érik el a szükséges létszámot. Ezért most legalább két diákot keresnek a tanévkezdésre, hogy ne vonják össze a két osztályt.
Nem csak az alacsony bér csökkenti a tanári pálya presztízsét
Az oktatási rendszer egyéb problémáit nem lehet a tanárok helyzetéről elválasztani, a bérkérdés ugyanakkor nem az egyetlen kihívás, amit orvosolni kéne – nyilatkozta Horn Dániel oktatás-közgazdász. Az iskolák autonómiáját vissza kéne állítani, a jelenlegi helyzet csökkenti a tanári pálya presztízsét.
szeptember 1.
Feketében, fekete esernyőkkel indítottuk az új tanévet
A PSZ tanévnyitó rendezvényt-sajtótájékoztatót tartott a budapesti székházban fekete esernyőkkel, feketébe öltözve. A kormány elhibázott oktatáspolitikája miatt kiáltvánnyal fordultunk nemzetközi szervezetekhez, illetve a nemzetközi közvéleményhez. Idézet Szabó Zsuzsa elnök tanévnyitójából: „Amíg a kormányzati kommunikáció a Brüsszel-Baloldal tengelyben tévelyeg, a PSZ ismét országjárásba kezd. A legkisebb falvakba is eljuttatjuk a hírt: nincs tovább hátrálni. Emelt fővel nem kell tűrni! Nem kell megijedni a hatalomtól! Nem kell félni…” A tanévnyitót a székház elé szerveztük, de az eső miatt a nagyteremben tartottuk, majd miután elállt az eső, a székház előtt készültek fotók.
Képgaléria itt:
https://pedagogusok.hu/hirek/tanevnyito-sajtotajekoztatot-tartott-a-psz-2/
A PSZ kiáltványa elérhető honlapunkon:
Az esemény megtekinthető a Facebookon:
https://www.facebook.com/pedagogusok.szakszervezete/videos/637860861039702
Nemzetközi szervezetekhez fordul a PSZ
A PSZ kiáltványa is jelezte: a pedagógusok sztrájkjogait rendeletben, majd törvényben korlátozták Európában egyedülálló módon. Gosztonyi Gábor alelnök az InfoRádióban elmondta: a sztrájktörvényben, illetve a köznevelési törvényben bevezetett módosítások miatt már az ILO-hoz (Nemzetközi Munkaügyi Szervezethez) fordultak. Ha pedig az Alkotmánybíróság nem ad nekik igazat, akkor “el fognak menni Strasbourgig”. Úgy értékelik, hogy nemcsak itthon kell küzdeni a magyar oktatás jövőjéért, hanem az európai színtéren is. A nemzetközi fellépés alatt a sajtónyilvánosságon kívül olyan szervezetek megkeresését is értik, amelyeknek hatása lehet a magyar kormány “viselkedésére”.
Kockás ing, tüntetés, sztrájk….
A Pedagógusok Szakszervezete (PSZ) információi szerint egy nappal az új tanév megkezdése előtt körülbelül 16 ezren hiányoznak országszerte az oktatásból. „A kormány elvette a diákoktól a tanévkezdést, a pedagógusoktól pedig a tanítás örömét” – mondta a Szabad Európának Szabó Zsuzsa, a PSZ elnöke. Mint fogalmazott, sok óvodában, iskolában még most is kétségbeesetten keresnek óvónőt, hiányzik sok tanító és szakos tanár. „Ki fog így tanítani a következő években? Milyen jogon áldozza fel a gyermekeket a kormány?” Ha nem szakos tanár tanítja a gyerekeket, veszélybe kerül a továbbtanulásuk, ezt a szülők is érzik. Ők a januári figyelmeztető sztrájkban és a márciusban meghirdetett határozatlan idejű munkabeszüntetésben támogatták a sztrájkoló pedagógusokat. „Az oktatás mindannyiunk közös ügye: diákoké, pedagógusoké, szülőké is. Sőt az egész társadalom, a gazdaság jövője függ az oktatás minőségétől. Jó lenne, ha a kormány felismerné: a mai diákok a jövő munkavállalói lesznek. Vagy nem lesznek.”
https://www.szabadeuropa.hu/a/kockas-ing-tuntetes-sztrajk-tanevkezdes-magyarorszagon/32012280.html
Tanárhiánnyal, rezsiemeléssel indul az új tanév
A PSZ alelnöke, Totyik Tamás a Népszavának elmondta: több intézményről tudnak, ahol még a tanévkezdés előtti utolsó napokban sem fejezték be a tantárgyfelosztást, de van olyan iskola is, ahol egyelőre csak szeptember 1-jére és 2-ára adtak ki órarendet, mert nem tudják, hogyan oldják meg a helyettesítéseket, csoportösszevonásokat, vagy tanévkezdés után tudnak-e felvenni valakit az üres álláshelyekre. Egyes intézményekben nyugdíjas pedagógusokkal enyhítenék a hiányt, de ez sem túl vonzó lehetőség főállásban.
https://nepszava.hu/3167883_2022-tanevkezdes-tanarhiany-digitalis-oktatas
A PSZ szerint késő ősszel jöhet a nagyobb elégedetlenség
Totyik Tamás, a PSZ alelnöke az InfoRádiónak azt mondta: késő ősszel jöhet a munkabeszüntetés. A béremelésről szóló követeléseikre továbbra is azt válaszolta a kormány, hogy az csak uniós forrásokból lehetséges, ám erről még nem született döntés Brüsszelben. Elmondása szerint Maruzsa Zoltán államtitkár leszögezte: amíg nincs megállapodás az EU-val, a pedagógusok sem számíthatnak semmiféle bérrendezésre. A szakszervezetek képviselői megkérdezték, hogy mi lesz, ha a kormány mégsem tud megállapodni Brüsszellel, van-e erre egy “B” terv? Totyik Tamás szerint az államtitkár azt válaszolta, erről nincs jogosítványa nyilatkozni.
Bizonytalanságban, tiltakozásokkal indul az idei tanév
A pedagógusok fizetésemelését nem csak EU-s pénzből lehetne megoldani. „A pedagógusok bérrendezése részben a Vodafone felvásárlására szánt pénzből is kijönne” – nyilatkozta a Qubitnek Totyik Tamás, a Pedagógusok Szakszervezetének (PSZ) alelnöke. – 1400 milliárd forint a kumulált összeg, amit hozzá kéne tenni 2027-ig a megemelt pedagógusbérekhez. Ebből most 700 milliárdot elköltenek a Vodafone-ra, pedig, ha azt a pedagógusbérekre költenék, már a fele meg is lenne”.
Van, ahol Budapesthez képest százszor több a halmozottan hátrányos helyzetű diákok aránya
Az általános iskolai tanárok közel fele elmúlt 50 éves, fiatalok alig vannak, a női pedagógusok aránya közel 90 százalék, és a magyar iskolarendszer alig-alig képes felemelni a leginkább rászoruló rétegek gyermekeit, az új tanév elején ezek a trendek láthatók a Központi Statisztikai Hivatal statisztikáiból. Óriási területi különbségek is vannak: Budapesten az általános iskolás diákoknak csak 0,6 százaléka halmozottan hátrányos helyzetű, az Encsi járásban ennek a százszorosa: 62,5 százalék. A cikk idézte a PSZ vezetőinek nyilatkozatait is.
https://telex.hu/belfold/2022/09/01/statisztika-oktatas-tanev-ksh-adatok-diakok-2021
Kérdőívben kéri ki a pedagógusok véleményét a közoktatásról a Belügyminisztérium
Az Oktatási Hivatal által a pedagógusoknak küldött email alapján a kérdőívet a Belügyminisztérium köznevelési államtitkársága rendelte, hogy megismerjék az érintettek véleményét. Ez már a második ilyen próbálkozás, az első alkalommal mindössze 15 százalék küldte vissza a kérdőívet, ezért az Oktatási Hivatal szeretné, ha most jobb lenne ez az arány, „mert mi Önökkel együtt szeretnénk kialakítani a köznevelés új rendszerét”. Az anonim kérdőívet szeptember 8-ig küldhetik vissza a pedagógusok.
Horváth Péter szerint a tanárok egy része idegenkedik a sztrájktól
“Nehezen tudom elképzelni, hogy ha országos sztrájkot hirdetnek a szakszervezetek, az valóban minden iskolára, minden pedagógusra kiterjedő megmozdulás lenne” – fejtette ki véleményét Horváth Péter, a Nemzeti Pedagógus Kar elnöke a Reggeli gyorsban. A tanév első napján a Pedagógusok Szakszervezete (PSZ) sajtótájékoztatóval egybekötött esernyős tiltakozást tartott, közölték, folytatják a tiltakozásokat, amíg a kormány nem teljesíti a követeléseiket.
https://www.klubradio.hu/adasok/van-ahol-egybol-demonstracioval-kezdodott-a-tanev-128830
Gyarmathy Éva: „Ósdi szemlélet, ami most jellemzi az oktatásirányítást”
A pedagógusok többsége nyitott lenne minden megoldásra, ami sikeressé teszi a gyerekek tanulását – mondta a neveléspszichológus, akivel a tanévkezdés kapcsán beszélgetett a Magyar Narancs.
Szép új tanév
A leszakadó pedagógusbérek és a pályán lévő pedagógusok túlterhelését tovább súlyosbító pedagógushiány miatt a feszültség a közoktatásban kezd drámai mértéket ölteni. A kormány szempontjából a jól megérdemelt politikai kockázatokat két dolog erősíti fel. Az első az, hogy valamilyen béremelésre jó esetben is csupán januártól kerülhet sor. Ráadásul a kormány beleragadt abba nettó füllentésen alapuló kommunikációs csapdába, hogy a pedagógusok bérének emelése a helyreállítási alaphoz való hozzáféréstől, végső soron tehát „Brüsszeltől” függ. Radó Péter oktatáskutató írása.
Tüntetnek a diákok a tanárokért
Évnyitó tüntetést szerveznek szeptember 2-án Budapestre, a demonstráció mögött pedig nem szakszervezetek vagy civil szervezetek, hanem budapesti diákok állnak. A Diákok a Tanárokért ifjúsági szervezet elnökségi tagjaival beszélgetett a 24.hu arról, mit tehetnek a fiatalok a tanáraikért, egy menő, fővárosi iskolában mit érzékelnek az átfogó problémákból, illetve szerintük is összeomlott-e már az oktatási rendszer.
https://24.hu/belfold/2022/09/01/oktatas-tuntetes-diakok-a-tanarokert-tanarok/
Tiltakozó tanároknak és diákoknak adott ki útmutatót a TASZ
Célzottan a pedagógussztrájkra vonatkozó különleges szabályokkal is foglalkozik a Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) jogvédő szervezet online kiadványa. A kisokos a tanárok, a diákok és a szülők számára is összefoglalja a legfontosabb tudnivalókat a lehetséges tiltakozási formákról. A kormány idén módosította a sztrájktörvény alatti minimális szolgáltatás feltételeit, ez azonban nem jelenti azt, hogy a pedagógusok ne tiltakozhatnának – írja a TASZ. A kisokos kitér az általános tiltakozási formákra, mint a tüntetés, a sztrájk és a polgári engedetlenség, de a pedagógussztrájkra vonatkozó különleges szabályokat is összefoglalja, például, hogy miként lehet intézményi sztrájkot szervezni ősszel, vagy hogy utasíthatja-e az iskolaigazgató munkára azokat a pedagógusokat, akik sztrájkolni akarnak.
Szülők a sztrájkról
A tanárok helyében biztosan sztrájkolnék, el sem kezdeném a tanévet, amíg nem teljesítik a követeléseket – mondta Anikó az egyik kaposvári általános iskola előtt, miután elköszönt két gyermekétől. – Persze tudom, nem lesz semmi az egészből, mert a pedagógusok csak akkor tudnának eredményesen tiltakozni, ha a szülők szolidárisak lennének velük, s megőrzésre sem hoznák be a gyerekeket. Tudom, sok kellemetlenséggel jár, hiszen dolgozni kell, s nincs mindenütt nagyszülő, aki tudna segíteni, de messzebb kellene látni néhány napnál vagy hétnél. Amíg viszont ez nem megy, addig a polgári engedetlenség vagy sztrájk csak afféle pótcselekvés.
https://nepszava.hu/3168020_szuloi-dilemmak-feher-vagy-kockas-inget-vegyen-fel-a-gyerek
A szakképzés trendi és vonzó lett a diákoknak és a tanároknak egyaránt
A pedagógushiányról Pölöskei Gáborné helyettes államtitkár a Karc Fm-nek azt mondta: a szakképzésben a szakoktatók elszipkázását sikerült megfékezniük a versenyképes és a teljesítményt is díjazó bérezési rendszerrel, így ezen a téren jelenleg nincs probléma. A közismereti tárgyakat oktató tanároknál ugyancsak nagy segítséget jelent az új kategorizálás és a teljesítmény-bérezés.
szeptember 2.
Akciók várhatók, miután a kormány nem hoz érdemi döntést
Idén is nagy országos akciót fognak szervezni – mondta az Eduline-nak Gosztonyi Gábor, a Pedagógusok Szakszervezetének (PSZ) alelnöke. A tanévet fekete ruhában, fekete esernyőkkel indította el a szakszervezet, amelyhez sok visszajelzés érkezik a pedagógushiányról: több olyan iskoláról is hallottak, ahol kevesebb a tanító, mint az alsó tagozatos osztály. A PDSZ-szel való együttműködésről elmondta: „Egy nagyobb akcióra készülünk, elkezdjük a szervezést és felmérjük a hajlandóságot. Jövő héten folytatjuk velük ezt a megbeszélést. A céljaink ugyanazok, de az eszközök nem mindig esnek teljesen egybe, ezeket kell még összecsiszolnunk.”
https://eduline.hu/kozoktatas/20220902_Tulelo_modba_kapcsoltak_matol_a_tanarok
A válogatás nem teljes körű!